П`ятниця, 03.05.2024, 17:35
Вітаю Вас Гість | RSS
Наш літературний музей
Задум відкрити "Шевченкову світлицю" визрівав у Красноперекопській загальноосвітній школі I-III ступенів №4 ще в дев'яностих роках минулого століття. Велося листування з літературно-меморіальними музеями, вчителі української мови та літератури разом з учнями підбирали бібліотечку, у кабінеті мови та літератури була оформлена експозиція по життєвому і творчому шляху поета. Сьогодні вже важко пояснити, чому ця справа не знайшла свого продовження.
Конкретну ж мету - створення літературного музею "Шевченкова світлиця" - було постановлено у жовтні 2007 року, а вже 21 листопада 2008 відбулося його урочисте відкриття. Це стало значною культурною подією нашого міста. Про неї писали місцеві, республіканські газети і навіть "Освіта України". Кримські ТРК демонстрували фільми, присвячені шкільному музею.
Промайнуло майже три роки відтоді, коли була перерізана червона стрічка, а інтерес до світлиці не згасає. За цей час було проведено 119 екскурсій, у яких брали участь понад 2200 дітей і дорослих. Тематичні та оглядові екскурсії (а їх розроблено десять) зазвичай із задоволенням проводять старшокласники. Їх уважно слухають, ставлять питання, розглядають цікаві книги, не бачені досі експонати, читають вірші Кобзаря. І це зрозуміло, бо переважна більшість не зможе побувати у столичних музеях чи музеях-заповідниках, тому вони охоче відвідують свій шкільний по декілька разів. Перебування у ньому збагачує новими знаннями про поета, рідну землю, її історію, привчає до культури слухання, спілкування і розвиває духовно. Варто лише познайомитися з книгою відгуків, щоб зрозуміти, які думки і почуття виникають у відвідувачів під час екскурсії.
Дуже часто ми демонструємо своїм гостям цікавий фільм, який люб'язно надіслали нам з Національного заповідника "Батьківщина Тараса Шевченка". Його назва - "Край, де народився геній". Не залишає він байдужим жодного глядача, викликає позитивні емоції від споглядання за розкішною і неповторною українською природою, місцевістю, де проходили дитячі роки майбутнього генія.
До створення і функціонування музею причетні понад 470 осіб, прізвища яких ми дбайливо зберігаємо. Це насамперед учні школи, її випускники, батьки школярів, представники громадськості міста і району, шанувальники великого поета з багатьох куточків України. Ми завдячуємо також співробітникам літературно-меморіальних музеїв, які надсилають цікаві документальні матеріали, монографії, художні твори, аудіовізуальні засоби. Вагомий внесок зробили Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка, відомі шевченкознавці Пахаренко В. І. з Черкас, Портянко В. К. з Києва, Семенюк М. П. з Харкова, книголюб Занько М. І. з Харківщини. Завдяки їхній безкорисливій допомозі ми маємо 44 "Кобзарі" різних років видання, 6 факсимільних книг, понад 60 інших творів поета, 138 - присвячених його життю і діяльності. Без сумніву, це найбільша в Криму шкільна шевченкіана. А ще 64 листи з музеїв, які вважаємо теж дорогоцінними реліквіями. Є в нас і особливий. Його надіслала правнучата племінниця Т. Шевченка по сестрі Катерині. Тамара Дмитрівна Красицька мешкає недалеко від нас, у Севастополі, але, на жаль, не змогла приїхати на відкриття світлиці.
Цікавими є тематичні папки, як-от: "Т. Г. Шевченко і М. В. Гоголь", "Жінки у біографії Тараса Шевченка", "З Шевченкового "Кобзаря" зійшла правди зоря" та ін. Книги, газетні та журнальні статті, реферати допомагають у підготовці МАНівських робіт. Сім учнів, захистивши їх, стали кандидатами у дійсні члени МАН "Шукач". Найкращі з них "Поезія Тараса Шевченка у роки Другої світової війни" Шевчука Сергія, "Біблійні образи, мотиви і сюжети в "Кобзарі" Т. Г. Шевченка" Богацької Яни, "Стежками світової слави Т. Шевченка". Останню роботу подарувала музею Журавльова Неля з НВК "школа-ліцей" №2. Пошуково-дослідницька робота продовжується.
У нашій школі вже стало доброю традицією проведення тижня "Моя дорога до Тараса". Відкриті уроки і екскурсії, перегляд фільмів, творчі роботи і цікаві малюнки до поезій з "Кобзаря", конкурсні читання поезій готуємо щороку. Ми помітили, що в таких заходах залюбки беруть участь понад двісті п'ятдесят учнів школи і всі одержують насолоду від участі в колективній добрій справі літературного музею.
Приваблює до себе інтер'єр світлиці, який уважно продумала Мінінок О. О., а вдале розв'язання дизайнерського проекту здійснив Теленик А. В. Багатий інформаційний матеріал майстерно розмістив на великих десяти стендах художник Цой В. М. Чудовим доповненням до розкриття таланту Шевченка-митця є десятки великих і малих репродукцій його картин, які завжди викликають зацікавленість у присутніх. Світлу ауру допомагають створити у музеї рушники з шістнадцяти областей України. Цього літа ми відкрили нові експозиції, які оформили у вигляді двох великих розгорнутих сторінок книги. Вони стали органічним інформаційним доповненням музею. І як раніше, найбільшу підтримку надали учні нашого 11-А класу.
Ми пишаємося своїм літературним музеєм "Шевченкова світлиця". Періодично відкриваємо пересувні виставки як у школі, так і в міському Будинку культури, де щороку відбуваються свята, приурочені вшануванню пам'яті поета. 18-19 травня цього року вчителька нашої школи Венгерова О. М. брала участь у VIII Всеукраїнській науково-методичній конференції "Творчість Шевченка в житті сучасної молоді". Звичайно ж, деякі експонати "Шевченкової світлиці" побачили її учасники. Більше дізнатися про наш музей, при якому діє ще й прегарна етнографічна кімната, можна на сайті www.muzeytarasa.at.ua . Цю сторінку відкрила минулого літа Афоніна Ольга, випускниця школи.
У 2014 виповниться 200 років з часу, коли народилася людина, якій судилося стати не лише найвидатнішим поетом України, а й совістю свого народу. Ми віримо , що здійсняться Шевченкові заповіти і ми всі разом збудуємо країну, де "буде син, і буде мати, і будуть люди на землі". Тому більш глибоке вивчення і популяризацію творів великого поета вчителі та кращі учні школи вважають і особистою потребою, і важливою суспільною справою.

Богацька Яна і Ворона Таня,
11-А клас Красноперекопської
загальноосвітньої школи
I-III ступенів №4
АР Крим


Звіт

про роботу музею «Шевченкова світлиця» в 2011 – 2012 н.р.

У зв’язку з оформленням нової експозиції музею (8 стендів) було розроблено дві нові теми екскурсій «Жінка – мати в житті та творчості Т. Г. Шевченка» і оглядова для 5-9 класів. Підготовлені до їх проведення Кукіль Наталія і Бартко Юлія (9-А). З вересня по травень включно проведено 31 екскурсію. Інформацію про життєвий та творчий шлях поета і художника одержали 652 дітей і дорослих. В основному це учні шкіл, хоча в січні музей відвідала представницька делегація педпрацівників з Джанкоя та міського управління освіти. Жвавий інтерес викликає завжди перегляд експонатів етнографічної частини музею.

У «Шевченковій світлиці» нині нараховується 503 експонати, зв’язані із життям і діяльністю Кобзаря. Переважно це література. Сьогодні маємо 49 «Кобзарів» різних років видань. У минулому навчальному році оприбутковано матеріалів на 966 грн.

Продовжувалося листування з літературно-меморіальними музеями. Надіслано листи в музеї м. Барищівка, Переяслава-Хмельницького (Київська обл.), Знам’янський-Кіровоградської, на Тарасову Гору, у Торонто (Канада). Одержали відповіді та подарунки з трьох музеїв.

Була надана допомога в написанні та захисті рефератів учнями 11-В класу. Оформлена солідна папка з 8-ма рефератами. Підготовлені та готові до завершального етапу 2 МАНівські роботи (Волошин Д. 6-А, Самойлова Н. 9-Б).

З метою популяризації діяльності музею на міському засіданні МО вчителів української мови та літератури, а також педраді відбулося слухання звіту Венгерової О. М. про роботу музею та участь у Всеукраїнській конференції в Сімферополі «Творчість Т. Шевченка в житті сучасної молоді».

Музей брав участь у святкуванні 20-річчя Незалежності України, підготувавши виставковий матеріал для огляду жителями міста.

До 198-их роковин від дня народження Т. Шевченка учні 1-9 класів брали участь у конкурсі читців, готували творчі роботи, малюнки до творів з «Кобзаря».

У цьому році майстриня із Зеленої Ниви вишила на замовлення унікальний рушник з крилатими висловами поета. Усіченко К. з 11-А записав три фільми про Шевченка для перегляду по телевізору.

Розпочата нова книга «І вони створювали музей».

Проведено косметичний ремонт етнографічної частини та самої світлиці.

Придбано портативний цифровий спікер для музичного оформлення екскурсій та уроків, на флешку записано мелодії пісень на вірші Т. Г. Шевченка, читання поезій авторами, сучасні пісні.

Поповнено сайт «Шевченкова світлиця». На кінець травня до нього звернулися вже 4400 осіб.

Керуюча роботою музею                                                                                О.  М. Венгерова.


«Шевченкова світлиця» в Криму

                                                                                                                                                Допис до журналу "Педагогическая жизнь Крыма"

2014 рік знаменний для всіх українців світу тим, що 9 березня відзначатимуть 200-літній ювілей від дня народження Т. Г. Шевченка – основоположника нової української мови та літератури.

Як відомо, найбільше уроків у шкільному курсі з читання та літератури для учнів 2-9 класів загалом відведено на ознайомлення та вивчення напам’ять творів Кобзаря. Отож чиї поезії знають вони найкраще? Звісно, Шевченкові. Факти чийого життєпису пам’ятають безпомилково? Шевченкового, без сумніву. Знання біографії поета має важливе пізнавальне значення для його нащадків, бо свого часу він писав, що історія його життя є частиною історії його батьківщини. Окрім цього, учні усвідомлюють і те, що залишившись ще в дитинстві сиротою і не маючи часто нормальних умов для життя, Тарас Шевченко досяг вершин світової слави і став улюбленим поетом і художником мільйонів людей.

Серед дітей і дорослих робітничого містечка Красноперекопська ставлення до нього однозначно позитивне: його вивчають, у нього вчаться, його шанують, пишуть про нього власні твори і пам’ятають про геніальність не лише в день народження великого українця. Активна робота в цьому напрямку в Красноперекопській загальноосвітній школі I-III ступенів № 4 розпочалася майже тридцять років тому. Саме тоді в кабінеті української мови та літератури була оформлена експозиція, присвячена вшануванню пам’яті поета, цілеспрямовано підбиралася література, велося листування з музеями України, проводилися цікаві літературні вечори, учнівські конференції, виставки творів. Але заповітна мрія в учителів-словесників була одна: створити літературний музей. Та лише у 2007 році на засіданні шкільного методичного об’єднання було ухвалено рішення відкрити «Шевченкову світлицю» у школі до 195-их роковин від дня народження Кобзаря. Реалізувати цей надскладний проект ой як непросто було! На допомогу прийшли не десятки, а сотні людей. Насамперед учні, їхні батьки, випускники школи, представники громадськості міста, наукові співробітники багатьох літературних музеїв України, шевченкознавці, шанувальники творчості Кобзаря. Навіть столичний Інститут літератури ім. Шевченка надіслав близько двадцяти монографій про поета. Шевченко об’єднав людей різного віку, різних уподобань і політичних поглядів.

21 листопада 2008 року відбулося урочисте відкриття «Шевченкової світлиці», що стало значною культурною подією міста. Про це справді чудове свято писали газети «Перекоп», «Північна Таврида», «Кримська «світлиця»,  «Школа» і «Освіта України».

Час промайнув швидко. І ось уже в цьому році наш літературний музей «Шевченкова світлиця» (цей статус було офіційно надано у грудні 2010 року) відзначатиме ювілейну дату. Пройшло п’ять років напруженої роботи, творчих пошуків і, звичайно, величезного морального задоволення. За цей період світлиця поповнилася десятками нових експонатів. Їх приносять, надсилають і привозять з різних куточків України, щиро дарують чисті помислами і щедрі душею люди. Є в кого вчитися дітям!

Заходиш у світлицю – і хочеться відразу зупинитися та оглянутися навколо себе. Затишно і спокійно відчуваєш себе тут. Незвичайна, світла аура оповиває кожного, хто переступає поріг музею. Вдалий дизайн інтер’єру, професійно оформлені 18 стендів, репродукції картин Шевченка-художника, вітражі з не баченими досі експонатами, цікаві книги – усе це приваблює відвідувачів. А їх було в музеї понад 3900. Увазі учнів ми пропонуємо також 15-хвилинний чудовий фільм «Край, де народився геній». Найчастішими гостями (інакше й бути не може) є учні нашої школи. Вони люблять свій музей, пишаються ним, бережуть його. Дехто побував тут уже кілька разів, однак бажання прийти до «Шевченкової світлиці» з’являється знову і знову. І зрозуміло чому. Адже щоразу розширюються їхні знання про життєвий і творчий шлях поета, збагачується лексичний запас слухачів, удосконалюється техніка виразного читання поетичних творів. У «Шевченковій світлиці», безсумнівно, їх хочеться розповісти якнайкраще.

Варто зазначити, що при світлиці є невелика, але досить упорядкована різноманітними експонатами етнографічна частина. Обереги-рушники із 17 областей є окрасою світлиці. Її особливо полюбляють молодші школярі. А ось матеріали декоративно-ужиткового мистецтва часто використовують вчителі 1-4 класів, коли розглядаються теми на уроках української мови, громадянської освіти: «Я і Україна», «Мій дім», «Обереги», «Символи українців», «Українська хата», « Старовинні речі роду», «Особливості народних костюмів», «Побут та звичаї у рідному краї» та інші. Неодноразово експонати світлиці були представлені на міських виставках до Дня Незалежності України.

Учителі-словесники школи постійно розробляють нові теми екскурсій як оглядових, так і тематичних. Є що запропонувати відвідувачам. Скажімо, у 2012-2013 рр. успішно були проведені екскурсії «Жінка-мати в житті і творчості Т. Г. Шевченка» та «Шевченко-художник». Шевченківськими стежками ведуть своїх слухачів учні 8-11 класів. Через цю чудову школу спілкування з ровесниками пройшли вже більше десяти учнів. Про одну з них, Богацьку Яну, слід сказати окремо. За три з половиною роки вона провела в музеї 45 екскурсій! Бажання спілкуватися з людьми, надавати їм цікаву інформацію, дарувати слухачам тепло свого серця привело її до СДУ ім. В. Вернадського. Нині вона студентка I курсу факультету журналістики. А ось Ворона Таня, теж екскурсовод у минулому, була запрошена здобувати вищу освіту в КДУ ім. Т. Г. Шевченка. Уже в перші місяці навчання вона заприятелювала із співробітниками університетського та Національного музею Т. Г. Шевченка і передала на адресу школи цікаві монографії про Кобзаря та великі світлини залів музею. Отож робота шкільних екскурсоводів дає добрі наслідки.

Окремим, але органічним напрямком діяльності музею є листування. Учні разом з учителями пишуть повідомлення про цікаві моменти нашої діяльності в літературні музеї і не лише України. У відповідях – цікавий фактичний матеріал. Тому 69 листів для нас дорогоцінне надбання, яке допомагає і в навчанні, і у вихованні школярів. Є листи відомих шевченкознавців, є з Казахстану (Державний музей ім. А. Кастєєва) і навіть з далекої Канади (м. Торонто).

Великої ваги надаємо підбору літератури. Переконані, що не тільки в Північному Криму маємо найбільшу Шевченкіану, яку постійно популяризуємо: а це 120 книг Шевченка (одних лише «Кобзарів» різних років видань – 50) та 150 монографій і художніх творів про нього, десятки журнальних та газетних статей, учнівські реферати. Літературою з музею користуються як наші старшокласники, так студенти філфаків, вчителі інших шкіл міста і району. З її допомогою вони підготували 12 МАНівських робіт. Дослідницька, пошукова діяльність учнів на шевченківську тематику продовжується.

Серйозної уваги надаємо підготовці та проведенню тижня «Моя дорога до Тараса». Відкриті нестандартні уроки в музеї, пересувні виставки, творчі роботи, вікторини, ілюстрації до Шевченкових поезій, конкурсні читання його творів стали вже традиційними. У цих заходах, як правило, беруть участь від 200 до 250 учнів школи. Цього року ми вперше провели міжшкільний вечір у «Шевченковій світлиці», приурочений до Міжнародного дня музеїв. Маємо намір зробити його щорічним.

Нас, учительський колектив, завжди цікавлять результати музейної педагогіки. Як свідчать записи у книзі відгуків, вони є позитивними. Є ще один важливий доказ того, що робота у шкільному літературному музеї «Шевченкова світлиця» має важливе значення в пізнавальному і духовному розвитку школярів. Наш сайт www.muzeytarasa.at.ua., який відкрила влітку 2010 року випускниця школи Афоніна Ольга, відвідали сьогодні вже понад 8200 користувачів.

Запрошуємо й вас, шановні читачі, на екскурсію до літературного музею «Шевченкова світлиця».      

 

Завідуюча літературним музеєм                                                                  О.М. Венгерова

«Шевченкова світлиця»

                                                                                                                                 Навстречу великому юбилею

                                                                                                                                                              Публикация в газете "Перекоп" №14 от 13.04.2013

Меньше года осталось до того времени, когда по всему миру пройдут торжества, посвященные 200-й годовщине со дня рождения Т. Г. Шевченко – основателя новой украинской литературы и талантливого художника. К этой знаменательной дате приобщатся, безусловно, все школы нашего города и района.

                Многие уже знают о том, что в четвертой школе в 2008 году гостеприимно открыл дверь единственный  на полуострове литературный музей «Шевченкова світлиця» . За неполных пять лет проведена значительная работа по оформлению новых экспозиций, сбору материалов, как в сам музей, так и в его этнографическую часть. Но самое главное, что нам удалось – это наполнение музея беспрерывной содержательной познавательно-поисковой работой учащихся и популяризацией творческого наследия Кобзаря. А это десятки рефератов, сочинений, рисунков, двенадцать МАНовских работ, 68 писем с литературных и литературно-мемориальных музеев Украины, а также от известных шевченковедов.

                Каждое письмо представляет настоящую реликвию, не говоря о дополнительных ценных материалах, которыми они всегда сопровождаются. Их авторы тоже имеют непосредственное отношение к работе нашей светлицы. Сегодня мы с гордостью говорим: почти 500 человек вправе считать себя причастными к этому, и имена многих из них занесены в книгу памяти музея. Общими усилиями мы собрали 50 «Кобзарей» разных лет изданий, другие книги поэта, более 200 монографий и художественных произведений о нем, подарки и сувениры с музеев и от частных лиц, фонотеку. Это далеко не полный перечень того, с чем может познакомиться каждый его посетитель.

2010 год был знаменателен тем, что школа получила свидетельство о легализации музея и еще тем, что мы открыли свою страничку в Интернете. Более 7500 пользователей уже  смогли визуально ознакомиться с работой школьного коллектива. Ежедневно мы проводим свыше 40 экскурсий как тематических, так и обзорных. Более 15 учащихся смогли прикоснуться к профессии экскурсовода и музейного работника. Вместе с учителями они познакомили 3730 детей и взрослых со страницами жизни и творчества Кобзаря, использовав для этого достояние музея.

В 2013 году разработана новая тема «Шевченко – художник», подготовлен необходимый иллюстративный материал. Учащиеся 6-А класса Женя Микитка, Алеша Евдокименко, Алиса Ириоглу и Данило Волошин уже провели 14 содержательных экскурсий. Их выступления стали частью традиционной недели «Моя дорога до Тараса».

Уважаемые жители города и района! Приглашаем вас посетить наш литературный музей «Шевченкова світлиця» и приобщиться сердцем к творчеству великого сына нашего народа Тараса Григорьевича Шевченко.

Ольга Венгерова,

учитель украинского языка и литературы школы №4

 

Звіт

про роботу шкільного літературного музею

«Шевченкова світлиця»

за 2012/2013

Робота музею проводилася у відповідності з річним планом та заходами по підготовці та відзначенню 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. За рік було зроблено чимало. У зв,язку із закінченням школи старшокласниками, було підготовлено 5 нових екскурсоводів. Розроблені нові теми екскурсій для них. Шеїна Юля ( 8-А) проводила екскурсії « Жінка-мати в житті і творчості                  Т. Шевченка» , а Волошин Д. , Євдокименко О. , Іріоглу А. , Микитка Є.(6-А) - «Шевченко -художник». Для проведення ІІ екскурсії учні 6-А кл. підготували більше 20 репродукції картин Шевченка – художника. Окрім того, Ворона Таня,випускниця школи , нині студентка КДУ ім.. Т. Шевченка , зав, язавши добрі стосунки із співробітниками Національного музею , передала на адресу школи копії картин Шевченка і деякі монографії про нього. Ці матеріали теж використовувалися для проведення екскурсій. Майже кожна з них проводилася з використанням записів пісень, яких у цьому році збільшилося на 30.

Книги знадобилися і для підготовки МАНівських робіт: «Українське село в поезії Кобзаря» (Волошин Д. ,6-А) , « Односкладні речення у віршотворенні           Т. Г. Шевченка (поема «Сон») - Самойлова Ан.(9-Б) та « Семантико – граматична структура односкладних речень у поемі Т. Шевченка «Гайдамаки» Козіна Ан.    (11-Б). За дві останні роботи учениці одержати звання кандидатів у дійсні члени МАН «Шукач»

З метою популяризації його творчості  та діяльності музею до місцевої газети «Перекоп»(14.04.2013), журналу «Педагогическая жизнь Крыма» написані публікації «Назустріч великому ювілею» та «Шевченкова світлиця» в Криму.

Цікавим заходом до ювілею Кобзаря був уперше проведений вечір у «Шевченковій світлиці», який відбувся 18.05 у Міжнародний день музеїв. На ньому були присутні шанувальники творчості великого Кобзаря. Фільм, відзнятий того вечора, вміщений на сайт музею. Понад 8200 користувачів уже переглянули нашу сторінку.

У 2012/2013 роках до самого музею та його етнографічної частини проведено 35 екскурсій як тематичних, так і оглядових. У них брали участь 812 осіб. Варто ще розробити тему екскурсії про «Кобзар» Т. Г. Шевченка. Цих книг нараховується у світлиці вже 50.

Продовжувалося листування з іншими музеями. На адресу « Шевченкової світлиці» надійшов лист електронною поштою із Білопільської школи, що на Луганщині; старовинний рушник з Шевченкового краю ( школа-гімназія №1          м. Тального) та лист з м. Алмати (Державний музей ім. А. Кастєєва). Наприкінці травня Білоус Х. та Баранова М. (7-А) надіслали 4 листи до музеїв Києва, Канева, Черкас, с. Шевченкового.

 

До 199ої річниці від дня народження Кобзаря через Інтернет - магазин було придбано 3 нових книги про поета.

Проведено тиждень «Моя дорога до Тараса». Влаштовувалися виставки матеріалів музею: «Кобзар» Т. Шевченка, «Твори про Т. Шевченка», «Шевченко – художник» та предмети декоративно – ужиткового мистецтва. Найкращим заходом були Шевченківські читання в музеї.

Школа також взяла участь у Всеукраїнському конкурсі читців «Мій Шевченко», у якому уривок із поеми «Сон» читала Самойлова Н. (9-Б).

Варто відзначити, що в музеї було проведено нестандартні літературні уроки в 5-А, 5-Б та 6-А класах, на яких розглядався життєвий і творчий шлях поета.

Завідуюча музеєм                                        О. М. Венгерова




Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • Інтернет магазин вишиванок